• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Človek má rád tajomstvá a rád si ich prečíta

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Odkiaľ horoskopy pochádzajú?

Prvé horoskopy sa používali už v dávnej astrológií a to 3000 rokov pred našim letopočtom. Podľa rozmiestnenia telies na oblohe (slnka, mesiaca a planét) sa znázorňoval vesmírny diagram. Podľa diagramu obrazca vesmírnych telies sa určovalo, aké znamenie sa človeku po narodení pripíše. Súčasné horoskopy využívajú hlavne znamenia zverokruhu a spájajú sa s predpovedaním budúcnosti.

Ako horoskopy fungujú?

Poznáme niekoľko druhov horoskopov. U nás sa však najčastejšie využíva horoskop, ktorý má 12 znamení zverokruhu. Ten predstavuje hypotetický pás zložený z 12 obdĺžnikov na nebi a každý z nich vyjadruje určité znamenie. Málokto však vie, že existuje aj trináste znamenie, nazývané Hadonos. K nemu sa však neviaže nijaké znamenie.

Horoskop na zajtra, ročný horoskop, alebo rôzne iné typy horoskopov poskytujú základnú štruktúru, ktorej detaily si čitateľ podvedome vyplní sám. Horoskopy vychádzajú zo skúseností, ktoré ľudstvo nazbieralo za niekoľko tisícročí. Za takúto dlhú dobu si ľudia mohli vďaka porovnaniu svojich životov a toho čo sa dočítali v horoskope už veľmi dobre vyskúšať.


Presný mechanizmus akým na nás hviezdy pôsobia nepoznajú ani samotný astrológovia, ale skúsenosti hovoria,že to funguje. Niekto by mohol pochybovať, že čo nie je vedecky overené, tak tomu nie je možné veriť. Potom by sme však nemohli veriť ani tomu že vôbec žijeme, pretože žiadnemu vedcovi sa doteraz presne nepodarilo rozlúštiť ako vznikol na Zemi život. Niektoré záhady na svoje rozlúštenia ešte iba čakajú.

Každý človek je trochu odlišný tým, že sa líši dátumom, časom a miestom narodia. Celkom identický horoskop pre všetkých teda neexistuje. Astrológovia majú pri písaní krátkych horoskopov veľmi ťažkú úlohu napísať ich tak, aby vystihovali životy dvanástiny celého ľudstva. Je jasné, že takto všeobecný horoskop nemôže ísť do veľkých detailov.

Človek má rád tajomstvá a rád si ich prečíta

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.


Možno si aj vy čítate denný horoskop aby ste mali aspoň nejaké informácie o tom, čo vás čaká. Horoskopy vedia aj motivovať a udržiavať ľudí pozitívnych. Každý človek máva problémy a rôzne starosti a práve vtedy vedia horoskopy slúžiť ako určitá forma nádeje.


Horoskop tak pracuje s našou fantáziou a podvedomím, keď si význam viet dotvára každý sám z vlastných skúsenosti, alebo len nádejí.